$1,751.66 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, corrosion resistant epoxy paint, IP55 protection, Cast iron frame construction - Three-phase, 5 HP, Totally enclosed explosion proof (TEXP), 143T-365T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium� Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12
- Lifting provisions on 143T frame and above
- IP55 degree of protection
- Class I, Division I, Groups C and D and Class II, Division I, Groups E, F and G
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled for mounting flexibility
- NEMA design B performance
- Severe duty conversion kit available
- C-flange field conversion kits available
- 87.5 minimum efficiency
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 15.5 -�14/7A at 208 - 230/460V, 14.5/7.3A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60Hz, 1 at 50Hz
- Torque Rating: 14.9 lb-ft (Full Load), 225 lb-ft (Break Down), 185 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V at 60Hz, 190/380V at 50Hz
General Information
| Item Name | Explosion Proof Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA + C + US Certification |
| Net Weight | 183 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 184T |
| KVA Code | J |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 88.4% at 50Hz, 89.5% at 60Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 87% |
| 3/4 Load Efficiency | 89.2% |
| Torque Rating | 14.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 15.5 A |
| Full Load Power Factor | 81% |
| 1/2 Load Power Factor | 66% |
| HP Rating | 5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 46 A |
| 3/4 Load Power Factor | 75% |
Physical Properties
| Dimensions | 17.1 Inch L x 10.7 Inch H |
| Frame Size | 184.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.75 Inch |
| Weight | 183 lb |
Documents
No Documents Found