$2,245.74 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2 HP | 145TC | $ / Piece | ||
| 1 HP | 143TC | $ / Piece |
Leeson WATTSAVERe® 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Explosion-Proof Fan-Cooled Enclosure Reversible Explosion Proof AC Motor
Leeson 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Explosion-Proof Fan-Cooled Enclosure Reversible Explosion Proof AC Motor. Single and three phase motors, Double shielded ball bearings, Automatic overload protection or thermostat protected, Includes explosion proof conduit box, NEMA 1.0 or 1.15 service factor
Features
- Single and three phase motors
- Double shielded ball bearings
- Automatic overload protection or thermostat protected
- Includes explosion proof conduit box
- NEMA 1.0 or 1.15 service factor
- 1 year warranty
- 3 year warranty on premium efficient models
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 190/380V
- Full Load Ampere: 6A at 230V, 3A at 460V, 5.8/2.9A at 190/380V
- Power Rating: 1.49kW at 60 Hz, 1.12kW at 50 Hz
- Torque Rating: 6 lb-ft (Full Load)
General Information
| Item Name | Explosion Proof AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | CSA Certified |
| Net Weight | 55 lb |
| Type | TX |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Explosion-Proof Fan-Cooled |
| Frame Type | 145TC |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | N |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
| Duty | Continous |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 85.5% at 50Hz, 86.5% at 60Hz |
| Overload Protector | Automatic |
| Torque Rating | 6 lb-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 6 A |
| Full Load Power Factor | 71% at 60Hz, 70% at 50Hz |
| HP Rating | 2 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 380 V |
Physical Properties
| Dimensions | 15.02 Inch L x 8.2 Inch W x 7.32 Inch H |
| Frame Size | 145.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 2.12 |
| Weight | 55 lb |
| Shaft Diameter | 0.857 Inch |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Supporting Information
| Includes | Conduit Box |
Documents
No Documents Found