$5,431.75 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Explosion-Proof Fan-Cooled Enclosure Reversible Explosion Proof AC Motor
Leeson 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Explosion-Proof Fan-Cooled Enclosure Reversible Explosion Proof AC Motor. Single and three phase motors, Double shielded ball bearings, Automatic overload protection or thermostat protected, Includes explosion proof conduit box, NEMA 1.0 or 1.15 service factor
Features
- Single and three phase motors
- Double shielded ball bearings
- Automatic overload protection or thermostat protected
- Includes explosion proof conduit box
- NEMA 1.0 or 1.15 service factor
- 1 year warranty
- 3 year warranty on premium efficient models
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 35A at 230V, 17.5A at 460V, 29/14.5A at 190/380V
- Power Rating: 11.2kW at 60 Hz, 7.5kW at 50 Hz
- Torque Rating: 22.2 lb-ft (Full Load)
- Voltage Rating: 230/460V, 190/380V
General Information
| Item Name | Explosion Proof AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | TX |
| Standards | UL Listed, CSA Certified-Class I, Group C And D-Class II, Group F And G |
| Net Weight | 245 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Explosion-Proof Fan-Cooled |
| Frame Type | 254TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 92% at 50Hz, 91.7% at 60Hz |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 91.7% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 35 A |
| Full Load Power Factor | 85% |
| HP Rating | 15 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 23.52 Inch L x 14.07 Inch H x 20.83 Inch H |
| Frame Size | 254.0 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 1.625 Inch |
| Shaft Length | 3.75 Inch |
| Weight | 245 lb |
Documents
No Documents Found