$63.96 / Kit
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Dolphon® CC-1095 is a semi-rigid two part, low temperature curing epoxy resin kit. It is specifically formulated for impregnating and sealing electric motor windings using the Flow-On method. It is also suitable for impregnating, casting, and potting electrical and electronic devices requiring low temperature or fast curing cycles.
Von Roll/John C Dolph Dolphon® CC-1095 Epoxy Resin Reactor Kit, Epoxy Base Type, 450 V/Mil Dielectric Strength, 70 Shore D (ASTM D 2240) Hardness, 100 Parts of Resin to 20 Parts of Reactor Mixing Ratio, 7500 psi Tensile Strength, 4.9 x 10^-4 Cal/sec/cm^2/°C/cm Thermal Conductivity.
Features
- Rapid, low temperature cure
- Pre-measured packaging
- Excellent electrical properties
- Low viscosity for good penetration
- Moisture and chemical resistant
- Low toxicity
- Thermal Conductivity: 4.9 x 10^-4 Cal/sec/cm^2/°C/cm
General Information
| Item Name | Epoxy Resin Reactor Kit |
| Trade Name | Von Roll John Cdolph |
| Series | Dolphon® CC-1095 |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Clear |
Performance Details
| Tensile Strength | 7500 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 100 Parts of Resin to 20 Parts of Reactor |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 450 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 lb |
| Hardness | 70 Shore D (ASTM D2240) |
Documents
No Documents Found