$64.93 - $153.67
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1.5 lb | $ / US pound more info |
Elantas PDG Sterling® C 12 Two-Component Epoxy Hardener, Epoxy Base Type, Room Temperature Cure Type, 1.0440 g/cm3 (77 °F (25 °C)) Density, 300 V/Mil (ASTM D149-125 Mil) Dielectric Strength, >94 °C (ASTM D93) Flash Point, 4 - 8 hr At 25 °C/77 °F Full Cure Time, 15 - 25 min At 25 °C/77 °F (250 g) Gel Time, 82 Shore D (ASTM D2240) Hardness, 100 (Parts By Weight And Volume) Resin, 12.5 (Parts By Weight) 19.5 (Parts By Volume) Hardener Mixing Ratio, 50000 - 100000 CP At 25 °C/77 °F Viscosity, 400 - 800 CP At 25 °C/77 °F Viscosity - Part-B. - Sterling® E 400/C 12 hardener is a two-component, room temperature curing, 100%- solids resin system.
Features
- High bond strength
- Chemical and moisture resistant
- Fast cure in thin films
- Highly filled for improved heat dissipation
- Thixotropic for application on vertical surfaces
- Suitable for class 180 service
- Brush on, knife / spatula application methods
- 3000 psi at 25 °C / 77 °F, 600 psi at 193 °C / 380 °F lap shear strength (aluminum to aluminum)
- 2.8% (28 days at 180 °C) weight loss
- 0.5% (28 days at 25 °C / 77 °F) water absorption
- 0.01 at 1 kHz - 25 °C / 77 °F (ASTM D150) dielectric constant
- 4.6 at 1 kHz - 25 °C / 77 °F (ASTM D150)
- Secondary insulation
- Gel Time: 15 - 25 min
- Viscosity: 50000 - 100000 cP
- Viscosity - Part-B: 400 - 800 cP
Applications
- Protective Overcoat for Motor Windings, Bus Bars, Switch Gear, Etc.., General-Purpose Adhesive
General Information
| Item Name | Epoxy Hardener |
| Trade Name | Sterling® |
| Series | Sterling® C 12 |
General Features
| Net Weight | 8.5 - 8.7 lb/gal |
| Shelf Life | 12 Months |
| Type | Two-Component |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 4 - 8 hr at 25 °C/77 °F |
| Gel Time | 15 min |
Technical Details
| Flash Point | 94 °C |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 12.5 (Parts By Weight) 19.5 (Parts By Volume) |
| Viscosity | 50000 cP |
| Viscosity - Part-B | 400 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 300 V/mil |
Physical Properties
| Container Type | Can |
| Hardness | 82 Shore D (ASTM D2240) |