$124.12 - $1,070.21
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 14 lb | $ / Kit |
Electrical and electronic applications designed to operate at 130 °C (Class B) temperatures are the intended areas of use for 3M™ Scotchcast™ Electrical Resin 5. This transparent resin offers good physical and electrical properties plus low viscosity for maximum impregnating qualities. - 3M™ Scotchcast™ electrical resin 5 is a general purpose, very low viscosity, chemical and moisture-resistant, transparent epoxy with a long pot life and low exotherm when compared to similar products.
Features
- Good physical properties
- Reversion resistant
- Low viscosity
- Unfilled epoxy liquid resin
- 17.7 x 10^-5 Length/unit length/°C linear thermal expansion
- 13,200 psi compressive strength
- 3.6 at 1000 Hz 23 °C dielectric constant
- 0.06 at 1000 Hz 23 °C dissipation factor
- 10^14 Ohm-cm volume resistivity
- Flash Point: A = 232 °C, B = 82 °C
- Viscosity: 3000 cps at 23 °C/73 °F
- Density: A = 1.16 kg/l, B = 0.995 kg/l
- Temperature Rating: Class B (< or equal 130 °C)
- Thermal Conductivity: 4.4 x 10^-4 Cal/sec/cm^2/°C/cm
- Viscosity - Part-B: 100 cps at 23 °C/73 °F
General Information
| Item Name | Epoxy Electrical Resin |
| Trade Name | Scotchcast™ |
| Series | Scotchcast™ 5 |
General Features
| Type | Rigid |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Transparent Yellow |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Flexural Strength | 12000 psi |
| Gel Time | 18 min |
| Moisture Absorption | 0.5% Weight Increase 240 hr at 96% R.H |
| Tensile Strength | 8000 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 2:1 (Weight), 63.5:36.5 (Volume %) |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Viscosity | 3000 cP |
| Viscosity - Part-A | 12500 cP |
| Viscosity - Part-B | 100 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 325 V/mil |
Physical Properties
| Container Type | Kit |
| Elongation | 7% at Break |
| Hardness | 15 Shore D (BARCOL) |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |