$1,021.86 / Kit
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
This is a two-part, room-curing, semi-flexible, unfilled, epoxy liquid resin.
3M™ Scotchcast™ Electrical Resin 208N is a 2 part, liquid resin that is useful for electronic and electrical applications requiring the highest level of protection. This unfilled, epoxy based resin has a good adhesion property, which makes it easy to infuse on any surface. It is useful for applications that include filling, patching, insulating and more
Features
- Because of the product`s good wetting and impregnating properties, there is little scrap and little need for rework or patching
- Preferred curing cycle for all frame sizes is 48 hr at room temperature
- 4.4 at 1000 Hz 23 °C dielectric constant
- 0.09 at 1000 Hz 23 °C dissipation factor
- 10^13 ohm-cm at 23 °C volume resistivity
- Gel Time: 30 min at 60 °C (140 °F)
- Flash Point: A = 204 °C/400 °F, B = 201 °C/345 °F
- Viscosity: 7000 CP at 23 °C/73 °F
- Density: A = 1.16 kg/l (9.7 lb/gal), B = 0.995 kg/l (8.3 lb/gal)
- Temperature rating: Class B (<=130 °C)
- Thermal Conductivity: 4.2 x 10^-4 Cal/sec/cm^2/°C/cm
- Viscosity - Part-B: 4000 CP at 23 °C/73 °F
General Information
| Item Name | Epoxy Electrical Resin |
| Trade Name | Scotchcast™ |
| Series | Scotchcast™ 208 |
General Features
| Type | Semiflexible |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Reddish-Brown |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Flexural Strength | 875 psi |
| Moisture Absorption | 1.6% |
| Tensile Strength | 700 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 1:1 (Weight), 46:54 (Volume %) |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Viscosity | 7000 cP |
| Viscosity - Part-A | 12500 cP |
| Viscosity - Part-B | 4000 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 325 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 8 lb |
| Container Type | Kit |
| Elongation | 75% |
| Hardness | 68 Shore D |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |