Loctite EA445 Fixmaster® Epoxy Adhesive, 4g Mixer Cup, White/Black, 10/Case, MFR ID 209717
- MFR #209717
- EIS #LOC21425
- Series #LOC-EA445
- UPC #00079340214255
$80.79 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite EA 445 is a two-component, room temperature curing epoxy adhesive used for high strength, permanent bonding of metals, ceramics, concrete, wood and most plastics. This product can withstand temperatures of up to 80 °C (180 °F).
Typical applications include the production, maintenance and prototype bonding of metals, ceramics, concrete, wood, glass and most plastics.
Features
- Gap filling
- Fast set time, fast cure
- Sandable and paintable finish
- Chemical resistant
- High service temperatures
Applications
- For Production, Maintenance and Prototype Bonding
General Information
| Item Name | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Fixmaster® |
| Series | LOC-EA445 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, CFIA Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color - Part-A | White |
| Color - Part-B | Black |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form - Part-A | Paste |
| Form - Part-B | Paste |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Epoxy Resin |
| Composition - Part-B | Polymercaptan |
| Specific Gravity - Part-A | 1.68 |
| Specific Gravity - Part-B | 1.4 |
| VOC - Part-A | 7.9g/L |
| VOC - Part-B | 0.04% |
Physical Properties
| Container Size | 4g |
| Container Type | Mixer Cup |
| Hardness | 87 Shore D |
| Odor/Scent - Part-A | Mild |
| Odor/Scent - Part-B | Mercaptan |