$1.72 / Carton
Pack: 100/Carton
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack100/CartonHardman Fast-Setting epoxy is an extra fast setting, two-component, room temperature curing epoxy adhesive. The system will cure at as low as -18 °C (0 °F). It has a convenient mix ratio, excellent cohesive strength and bonds to most substrates including metal, wood, concrete, ceramics and many plastics. - It is recommended for fast patching, fixturing and other repairs requiring quick handling strength. Hardman Fast-Setting Epoxy is an excellent, general-purpose adhesive.
Features
- Extra-fast set, one time use
Applications
- For Maintenance and Repair
General Information
| Item Name | Epoxy Adhesive |
Design & Construction
| Color - Part-A | Clear |
| Color - Part-B | Amber |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form - Part-A | Liquid |
| Form - Part-B | Liquid |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Epoxy |
| Composition - Part-B | Polymer |
| Specific Gravity - Part-A | 1.2 |
| Specific Gravity - Part-B | 1.13 |
| Viscosity - Part-A | 55000 cP |
| Viscosity - Part-B | 10000 cP |
| VOC - Part-A | 5.04g/L |
| VOC - Part-B | 35.25g/L |
Physical Properties
| Container Size | 3.5g |
| Container Type | Pack |
| Hardness | 80 Shore D |
| Odor/Scent - Part-A | Characteristic |
| Odor/Scent - Part-B | Characteristic |