$20.07 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| OSHA Orange | $ / each |
Rust Tough aerosols are a rust-preventative acrylic alkyd enamel that offers state-of-the-art corrosion protection. Rust Tough provides excellent gloss and color retention, superior durability and one-coat coverage. - Rust Tough direct-to-metal rust preventative formula does not require a primer. Complete coverage with one coat.
Features
- Specially formulated for a variety of industrial applications
- Ideal for light- to heavy-duty painting projects, both indoors and outdoors
- Tough, protective coating resists chipping and peeling
- Dries to touch in 15 minutes
Applications
For Small Touch-Up Jobs, Painting Irregular Shapes, and Covering Hard-to-Reach Areas
General Information
| Item Name | Enamel Paint |
| Trade Name | Rust Tough® |
| Series | R00RTEP |
General Features
| Net Weight | 14 oz |
| Type | Rust Preventative |
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | OSHA Orange |
| Sheen | Gloss |
| Base Type | Solvent |
| Coverage | 25 |
| Form | Liquid |
| Resin Type | Acrylic Alkyd |
Technical Details
| Boiling Point | < 0 to 325 °F |
| Flash Point | -29 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.78 |
| VOC | 45.35% |
| Vapour Density | 1.55 |
| Vapour Pressure | 13.5 kPa |
| Viscosity | < 20.5 cSt |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metal and Wood |
| Application Method | Spray Gun |
Documents
No Documents Found