motoFINISH by EIS Acrylic Alkyd Enamel Paint, 20 oz Can, Dark Blue-Gray, MFR ID BIGBLUEGRAY
- MFR #10-7541
- EIS #BIGBLUEGRAY
- Series #BIG-ACR
$11.91 / Can
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Blue Gray | $ / Can | ||
| Black | $ / Can | ||
| Blue | $ / Can | ||
| Light Gray | $ / Can | ||
| Dark Gray | $ / Can | ||
| Ford Blue | $ / Can |
motoFINISH by EIS Acrylic Alkyd Enamel Paint finishes are specially designed to coat electrical or electronic components or devices to provide insulation or protection from corrosion, chemicals, dust, debris, handling or temperature extremes.
Applications
For Cast Aluminum Fans, Motor Bases and Aluminized Electrical Equipment Needing High Visibility
General Information
| Item Name | Enamel Paint |
| Series | BIG-ACR |
General Features
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Shelf Life | 24 Months |
Design & Construction
| Color | Blue Gray |
| Resin Type | Acrylic Alkyd |
| Base Type | Xylene |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Flash Point | -40 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.76 |
| Vapour Density | 1.56 |
| Vapour Pressure | 95 x 10^4 Pa |
| Viscosity | < 20 sq-mm/sec at 40 °C |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Odor/Scent | Hydrocarbon-Like |
Supporting Information
| Applicable Materials | Copper, Steel |