$72.29 / Roll
Pack: 72/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack72/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 Inch | $ / Roll Pack: 72/Case | ||
| 0.75 Inch | $ / Roll Pack: 48 Roll/Case | ||
| 0.875 Inch | $ / Roll | ||
| 1 Inch | $ / Roll Pack: 36/Case | ||
| 1.5 Inch | $ / Roll Pack: 36/Case | ||
| 2 Inch | $ / Roll |
3M™ Tape Super 20 has an acrylic, pressure sensitive adhesive and is resistant to heat, oxidation, solvents and oils. This puncture resistant tape has excellent electrical and handling properties. Highly conformable tape is tough and provides resistant to solder damage. It is suitable for use in wrapping relays, coils, transformers, bobbin wound sub fractional horsepower shaded pole motors and stick wound coils. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Epoxy Film Electrical Tape Super 20 is a 5 mil thick, high dielectric electrical tape. This flame retardant tape is used as a coil cover, anchor, harnessing, banding, core, layer and crossover insulation. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C).
Applications
- For Wrapping Relays, Coils, Transformers, Bobbin-Wound Sub-Fractional Horsepower Shaded-Pole Motors and Stick-Wound Coils, also for Holding in Fractional Horsepower Motors, Arbor-Wound Coils and Wire Harnesses
Features
- Tape is tough, conformable and resistant to solder damage
- Use as coil cover, anchor, harnessing, banding and as core, layer and crossover insulation
- Thicker, double-sided epoxy for higher temperature and dielectric
- The adhesive coating shall be smooth and uniform and be free of lumps and bare spots
- There shall be no separator between adjacent layers of the roll
- Temperature rating of 0 to 155 °C
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | Super 20 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 21 deg C |
| Type | Printable |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Epoxy Film |
| Color | White |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 45 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 45 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 8000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 120% |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 5 Mil |
Environmental Condition
| Resists | Heat, Oxidation, Solvent, Oil |
| Temperature Rating | 155 °C |