$110.37 / Roll
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.1 Inch | $ / Roll | ||
| 0.187 Inch | $ / Roll more info | ||
| 0.218 Inch | $ / Roll | ||
| 0.4375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.33 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll |
3M™ Tape 60 has a thermosetting, silicon adhesive that provides optimized adherence. This PTFE tape is suitable for minimum shrinkage applications over a wide range of temperatures. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ PTFE Film Electrical Tape 60 is a PTFE film backed electrical tape. This flame retardant tape is suitable for use on high temperature coils, wire harnesses and capacitors where high dielectric and breaking strength are required. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 356 °F (0 to 180 °C).
Applications
- For High Temperature Coils, Capacitors and Wire Harnesses
Features
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Aggressive rubber resin adhesive
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Electrical tape has consistent physical and electrical properties over a broad temperature range
- 10^6 Mohm insulation resistance
- Temperature rating of 0 to 180 °C
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 60 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Translucent |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 20 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 9500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 200% |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 4 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel |
Documents
No Documents Found