$25.81 / Roll
Pack: 1 Roll/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1 Roll/CaseProducts You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.1875 Inch | $ / Roll | ||
| 0.125 Inch | $ / Roll Pack: 1 Roll/Case | ||
| 1 Inch | $ / Roll Pack: 1 Roll/Case more info | ||
| 0.625 Inch | $ / Roll Pack: 1 Roll/Case | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll Pack: 1 Roll/Case | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll Pack: 1 Roll/Case |
The adhesive coating shall be smooth and uniform and be free of lumps and bare spots. There shall be no separator between adjacent layers of the roll. 3M electrical tape 28 shall perform at a temperature of -40 to 221 °F without loss of physical or electrical properties.
3M 28 is an acetate cloth electrical tape with a rubber thermosetting adhesive. This tape shall be coated on one side with pressure sensitive adhesive, which shall not require heat, moisture or other preparation prior to or subsequent to application.
Applications
- For Coil Cover, Wire Harness Bundle
Features
- Conformable
- Printable
- Easy hand tear
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Aesthetically pleasing
- Paper core
- Temperature rating of 0 to 105 °C
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 28 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
| Type | Printable |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Acetate |
| Color | White |
| Applicable Material | Thermosetting Rubber |
Performance Details
| Adhesive Strength | 40 oz/Inch |
| Breaking Strength | 35 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 10% |
| Width | 0.375 Inch |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 8 Mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 105 °C |