$78.06 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.125 Inch | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll | ||
| 0.625 Inch | $ / Roll | ||
| 0.75 Inch | $ / Roll |
It also promotes permanent anchoring in application. Typical applications for 1339 include lead anchoring, banding of coils, lead tape anchoring and other uses where tensile strength is needed.
3M electrical tape 1339 is a polyester film/glass filament tape coated with a pressure sensitive acrylic adhesive system. The polyester film/glass backing has excellent physical and electrical characteristics. The back side of the tape has a special coating which allows for an even, controlled unwind.
Applications
- For Anchoring Lead Wires to Banding Coils and End-Turn Taping
Features
- Excellent conformability
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistant's
- High dielectric strength
- Conformable, solvent resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive
- Temperature rating of 32 to 266 °F
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 1339 |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester/Glass Filament |
| Color | Clear |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 275 lb/Inch |
| Flame Retardant | No |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 5% |
| Width | 1.5 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 6.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Tear |
| Temperature Rating | 32 °F |