$42.80 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.125 Inch | Black | $ / Roll | ||
| 0.125 Inch | Yellow | $ / Roll | ||
| 0.156 Inch | Yellow | $ / Roll | ||
| 0.1875 Inch | Yellow | $ / Roll | ||
| 0.1875 Inch | Black | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | Yellow | $ / Roll |
It consists of materials that are represented in many UL recognized insulation systems and has a UL 130 °C temperature rating. It offers good wet grab, excellent shelf life, smooth, even unwind and is suitable for printing and use on automated equipment.
3M 1318 tape is a polyester film tape with acrylic pressure sensitive adhesive. It has excellent flagging resistance and solvent resistance, making it well suited for applications where cleaning solvents and mineral oil are present.
Applications
- For Wrapping Coils, Capacitors, Wire Harnesses, Transformers, Shaded Pole Motors and Fractional Horsepower Motors
Features
- Excellent flagging resistance
- Printable
- Solvent resistant without thermosetting
- Excellent shelf life
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 1318 |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Black |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 2.5 mil |
| Width | 1 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Flagging, Solvent |
| Temperature Rating | 130 °C |