$51.17 / Roll
Pack: 48 Roll/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack48 Roll/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.3125 Inch | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll Pack: 144 Roll/Case | ||
| 0.3437 Inch | $ / Roll | ||
| 0.6875 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5312 Inch | $ / Roll | ||
| 0.4062 Inch | $ / Roll |
3M™ Tape 11 has an aggressive, thermosetting, pressure sensitive, rubber resin adhesive that offers good adherence. The printable tape provides excellent absorption of electrical, insulating resins and varnishes. It is hand tearable and is used for wire harness bundling. RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 11 is a 7 mil thick electrical tape that is aesthetically pleasing. This tape is highly conformable and is used in coil wrapping applications. It withstands a temperature range of 40 to 221 °F ( 40 to 105 °C).
Applications
- For Coil Cover, Wire Harness Bundle
Features
- Conformable
- Printable
- Easy hand tear
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Aesthetically pleasing
- Temperature rating of 0 to 105 °C
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 11 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
| Type | Printable |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Acetate |
| Color | Black |
| Applicable Material | Thermosetting Rubber |
Performance Details
| Adhesive Strength | 40 oz/Inch |
| Breaking Strength | 35 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 10% |
| Width | 0.75 Inch |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 8 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 105 °C |