$50.28 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.75 Inch | $ / Roll more info | ||
| 1 Inch | $ / Roll more info | ||
| 0.625 Inch | $ / Roll |
3M™ Tape 1139 with polyester film/glass filament backing has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers firm adherence. This high break strength tape is designed for applications that require both dielectric strength and mechanical strength. Ideal for bundling motor coils and coil covering. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Filament Reinforced Electrical Tape 1139 is a 6.5 mil thick, acrylic adhesive, solvent resistant, electrical tape. This tape is suitable for oil and air filled transfer applications and reinforcements, as well as for holding and separating ground insulation. The tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C).
Applications
- For Anchoring Lead Wires to Banding Coils and End-Turn Taping
Features
- Temperature rating of 32 to 311 °F
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 1139 |
General Features
| Type | Paper Core |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester/Glass Filament |
| Color | Clear |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 225 lb/Inch |
| Flame Retardant | No |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 6% |
| Width | 1 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 6.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Tear |
| Temperature Rating | 32 °F |