$43.75 / Roll
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
3M 75 Series Double-Coated Electrical Tape, Yellow, 36 Yard Length, Thickness: 3.8 Mil, Core Size: 3 Inch, Adhesive Type: Thermosetting Rubber, Adhesive Strength: 45 oz/Inch, Polyester Backing, Elongation: 100%, Breaking Strength: 25 lb/Inch, Dielectric Strength: 6500V, Temperature Rating: 130 °C.
3M™ Polyester Film Electrical Tape 75 is a double coated polyester film electrical tape for use in bonding applications requiring a positive insulation barrier.
Applications
- For Bonding Applications Requiring a Positive Insulation Barrier
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Yellow |
Performance Details
| Adhesive Strength | 45 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 6500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 3.8 mil |
| Width | 0.75 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found