3M 5 Polyester Electrical Tape, 3/8" x 72 yd x 2.5 Mil, Translucent, MFR ID 5X.375
- MFR #7010045097
- EIS #3M5X.375
- UPC #00051138404239
$14.68 / Roll
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
A single-coated tape, it features an adhesive system that offers resistance to most common cleaning solvents. Conformable, exhibits excellent chemical, solvent and moisture resistance and resists cut through and abrasion.
3M polyester film electrical tape 5 is a general purpose polyester tape with acrylic adhesive. Designed for insulating applications requiring a thin, durable tape with high dielectric strength. It can withstand higher-temperature conditions than tapes with acetate cloth backings.
Applications
- For Insulating Applications
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Translucent |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 2.5 mil |
| Width | 0.375 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Chemical, Solvent, Moisture, Abrasion |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found