$94.53 / Roll
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
3M electrical tape 44 is a low-halogen, combination polyester film/polyester web film coated with a rubber thermosetting pressure sensitive adhesive. This UL recognized conformable tape is puncture resistant with excellent electrical properties.
3M electrical tape 44 is excellent for economical, general purpose insulation, anchoring and banding in motors and transformers. It combines the high dielectric strength and edge tear resistance of polyester film and nonwoven polyester mat for a conformable product with great puncture resistant and electrical properties.
Features
- Tape is a polyester web reinforced polyester film coated with a rubber pressure sensitive adhesive
- It is puncture-resistant tape is tough and conformable with excellent electrical properties
- Combines the high dielectric strength and edge tear resistance of polyester film and non-woven polyester mat for a conformable product
Applications
- For Stick-Wound Coils/Transformers and in Bobbin-Wound Coils and Banding, Anchoring and Insulating and for Protecting Start Wires, Leads, Terminal Strips, Insulation Paper, End Turns and Connections in Motors and Transformers
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Polyester/Web Film |
| Color | Tan |
Performance Details
| Adhesive Strength | 65 oz/Inch |
| Breaking Strength | 40 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 50% |
| Length | 90 Yard |
| Thickness | 5.5 mil |
| Width | 2.5 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Puncture |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found