$13.28 / Roll
Pack: 100 Roll/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack100 Roll/CaseScotch® Tape 35 provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive, pressure sensitive, rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is flame retardant and is highly resistant to UV rays, abrasion, moisture, alkalis, acids, solvents and varying weather conditions. It stretches easily and adheres virtually in any shape. Ideal for insulating electrical wires and is compatible with synthetic cable insulations, jackets and splicing compounds. UL Listed, VDE, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
Scotch® Vinyl Color Coding Electrical Tape 35 is a 7 mil thick, premium grade, color coded electrical tape. This flame retardant tape is suitable for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems and for marking safety areas. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Features
- 7 Mil thick PVC color coding tape
- Abrasion and weather resistant
Applications
- For Phase Identification, Color Coding of Motor Leads and Piping Systems and for Marking Safety Areas
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | Scotch® |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 50 to 80 deg F |
Design & Construction
| Adhesive Type | Pressure Sensitive Rubber |
| Backing Material | Vinyl |
| Color | Green |
Performance Details
| Adhesive Strength | 20 oz/Inch |
| Breaking Strength | 17 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 17 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1250 V/mil |
Physical Properties
| Core Size | 1 Inch |
| Elongation | 225% |
| Width | 0.75 Inch |
| Length | 22 Yard |
| Thickness | 7 Mil |
Environmental Condition
| Resists | UV, Abrasion, Moisture, Alkalis, Solvent, Acid |
| Temperature Rating | 105 °C |
Documents
No Documents Found