$34.11 / Roll
Pack: 1 Roll/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1 Roll/CaseProducts You May Also Like
3M™ Tape 28 is printable with an aggressive thermosetting, rubber resin adhesive that offers good adhesion. It has an acetate cloth backing that provides excellent absorption resins and varnishes. It is hand tearable and is used for wire harness bundling. RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 28 is an 8 mil thick, aesthetically pleasing, electrical tape. This highly conformable tape is used in coil wrapping applications. It withstands a temperature range of 40 to 221 °F ( 40 to 105 °C).
Features
- Conformable
- Printable
- Easy hand tear
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Aesthetically pleasing
- Paper core
- Temperature rating of 0 to 105 °C
Applications
- For Coil Cover, Wire Harness Bundle
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Acetate |
| Color | White |
Performance Details
| Adhesive Strength | 40 oz/Inch |
| Breaking Strength | 35 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 10% |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 8 Mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 105 °C |
Documents
No Documents Found