3M 27 Scotch® Paper Core Premium Glass Electrical Tape, 1" x 60 yd x 7 Mil, White, 1 Roll/Carton, 9 Roll/Case, MFR ID 7000031347
- MFR #7000132136
- EIS #3M27X1
- UPC #00054007272557
$57.59 / Roll
Pack: 1 Roll/Carton, 9 Roll/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1 Roll/Carton, 9 Roll/Case3M™ Glass Cloth Tape 27 is edge tear resistant, conformable, and abrasion resistant. For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation. UL Recognized. Printable.
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 27 is a 7 mil woven insulating tape with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures. The adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection.
Features
- Woven insulating glass cloth tape with pressure-sensitive rubber thermosetting adhesive
- Designed to operate in 600V dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures
- Adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection
- Edge tear resistant, conformable and abrasion resistant
- Temperature rating of 32 to 302 °F
Applications
- For Coil Cover, Anchor, Banding and Core, Layer and Crossover Insulation
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | Scotch® |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 50 to 80 deg F |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Color | White |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 150 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 3000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 5% |
| Width | 1 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 7 Mil |
Environmental Condition
| Resists | Abrasion, Tear |
| Temperature Rating | 32 °F |
Documents
No Documents Found