$25.13 / Roll
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Offers the ultimate in low stretch, high tensile and edge tear resistance for a more cost effective solution to glass cloth tapes. Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end turn taping. UL recognized for use at temperatures to 266°F (130°C). 6.5 mil film thickness.
3M™ Filament Tape 1339 is a conformable, solvent resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive. Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers.
Features
- Excellent conformability
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistant's
- High dielectric strength
- Conformable, solvent resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive
- Temperature rating of 32 to 266 °F
Applications
- For Anchoring Lead Wires to Banding Coils and End-Turn Taping
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester/Glass Filament |
| Color | Clear |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 275 lb/Inch |
| Flame Retardant | No |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 5% |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 6.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Tear |
| Temperature Rating | 32 °F |
Documents
No Documents Found