$11.36 / Roll
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
It consists of materials that are represented in many UL recognized insulation systems and has a UL 130 °C temperature rating. It offers good wet grab, excellent shelf life, smooth, even unwind and is suitable for printing and use on automated equipment.
3M 1318 tape is a polyester film tape with acrylic pressure sensitive adhesive. It has excellent flagging resistance and solvent resistance, making it well suited for applications where cleaning solvents and mineral oil are present.
Features
- Excellent flagging resistance
- Printable
- Solvent resistant without thermosetting
- Excellent shelf life
Applications
- For Wrapping Coils, Capacitors, Wire Harnesses, Transformers, Shaded Pole Motors and Fractional Horsepower Motors
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Black |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 2.5 mil |
| Width | 0.25 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Flagging, Solvent |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found