$25.42 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
3M™ Electrical Tape 1205 has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers optimized adherence. This tape is designed for anchoring leads/terminal boards. It is ideal for use as wave solder masking tape in a printed circuit board assembly. This flame retardant tape is highly resistant to heat and solvents. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Polyimide Film Electrical Tape 1205 is a polyimide film backed electrical tape. This flame retardant tape is suitable for use in applications that require thin insulating material for wrapping transformers, capacitors and wire harnesses. This tape withstands a temperature range of 40 to 311 °F ( 40 to 155 °C) without the loss of electrical properties and tensile strength.
Features
- Temperature rating of -40 to 155 °C
Applications
- For Wrapping Coils, Transformers, Capacitors, Wire Harnesses, Anchoring Leads/Terminal Boards, Printed Circuit Board Assembly
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 30 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 30 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 0.25 Inch |
| Elongation | 55% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 3 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture |
| Temperature Rating | 155 °C |
Documentos
No Documents Found