$138.12 / Sheet
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 36 Inch | 0.063 Inch | 36 Inch | $ / Sheet more info | ||
| 96 Inch | 0.063 Inch | 48 Inch | $ / Sheet | ||
| 36 Inch | 0.031 Inch | 36 Inch | $ / Sheet | ||
| 72 Inch | 0.063 Inch | 36 Inch | $ / Sheet more info | ||
| 72 Inch | 0.031 Inch | 36 Inch | $ / Sheet | ||
| 96 Inch | 0.125 Inch | 48 Inch | $ / Sheet |
Our laminates offer a superior combination of electrical and mechanical properties - properties such as dielectric strength, lame resistance, arc and track resistance, high lexural and impact strength. These fiberglass-reinforced polyester thermoset sheets will not melt under heat and have excellent overall electrical properties. - Fiberglass-reinforced polyester thermoset sheets will not melt under heat and have excellent overall electrical properties.
You may request to have this cut in half to avoid additional freight charges
You may request to have this cut in half to avoid additional freight charges
Features
- Insulating laminates have inherently good dielectrics
- The various grades of the laminates featured here have been engineered to maximize the speciic properties required for a wide range of electrical and electronic applications
- Flame resistance meeting UL 94V-O speciications is available in combination with a variety of properties
- These high-impact iberglass-reinforced polyester laminates won't shatter
- Rigid laminates provide structural support as they insulate
- Custom grades of laminates and colors are available
- Economical
- Cost effective
- Outstanding punchability
- High strength
- Asbestos-free
- Flame-resistant meets UL94 V0
- Grades UTS 141 and 1478 are NEMA GPO-2 fiberglass-reinforced laminates that meet UL94 V0 flame-resistance standards
- They are ideal for applications requiring flame and heat resistance, as well as applications requiring higher retention of properties after heat aging
- 300 Vpm Perpendicular S/T In Air, 40 kV Parallel S/S In Oil electric strength
- Temperature Rating: 130 °C Electrical, 160 °C Mechanical
- Flexural Strength: 18000 psi, 6000 psi At 130 °C
Applications
- For Electrical and Electronic Applications, Switches, Switch Plates, Controls, Control Panels and Terminal Boards
General Information
| Item Name | Electrical Insulating Laminate |
| Series | GLASGP2 UTS-Red |
General Features
| Type | Flame-Resistant |
Design & Construction
| Color | Red |
| Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| NEMA Specification | GPO-2 |
Performance Details
| Compression Strength | 30000 psi |
| Electric Strength | 300 Vpm |
| Flexural Strength | 18000 psi |
| Impact Strength | 8 ft-lb/Inch |
| Shear Strength | 14000 psi |
| Tensile Strength | 8000 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.8 |
Physical Properties
| Length | 72 Inch |
| Thickness | 0.125 Inch |
| Water Absorption | 0.8% |
| Width | 36 Inch |
| Arc Resistance | 130 sec |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found