$7.70 / Piece
Pack: 10/Carton
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CartonDuct Seal, Use as a fire stop around conduit and cable runs, Seals around junction boxes, flashings and service entrances, Permanently soft, non-toxic compound can be painted immediately after application, Won't adversely affect other plastic materials or corrode metals. - Ideal Duct Seal Compound, Container Size: 1 lb, Form: Solid, Dark-Gray, Composition: Crystalline Quartz Silica, Specific Gravity: 1.65, VOC: 17g/L, Density: 1.78g/cc, Applicable Materials: Metals, Wood, Plastics.
Applications
- For Sealing Around Junction Boxes, Flashings and Service Entrances
General Information
| Item Name | Duct Seal Compound |
Design & Construction
| Color | Dark Gray |
| Form | Solid |
Chemical Properties
| Composition | Crystalline Quartz Silica |
| Specific Gravity | 1.65 |
| VOC | 17g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1 lb |
| Density | 1.78g/cc |
Documents
No Documents Found