Koyo Bearings 5209ZZCD3 - 45 mm ID, 85 mm OD, 30.2 mm Width, Double Shielded, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-5209ZZCD3
- MFR #5209ZZCD3
- EIS #5209ZZCD308
- UPC #605790037245
$129.86 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
5209ZZCD3 -Double Row Angular Contact Bearing, Double - Row Deep Groove
Features
- Best used for high radial and moderate axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with seals (2RS), shields (ZZ) and/or snap ring (NR)
- 24 degree contact angle
General Information
| Item Name | Double Row Angular Contact Bearings |
| Series | 5200 |
General Features
| Net Weight | 1.491 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 Shields |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | 52100 |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Riveted |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 52.1 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 4600 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 33.9 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 45 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Outside Diameter | 85 mm |
| Outside Width | 1.189 Inch |
| Overall Width | 1.189 Inch |
| Radial Internal Clearance | CD3 |
Documents
No Documents Found