Koyo Bearings 5205CD3 - 25 mm ID, 52 mm OD, 20.6 mm Width, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-5205CD3
- MFR #5205CD3
- EIS #5205CD308
- UPC #605790036446
$53.21 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
5205CD3 -Double Row Angular Contact Bearing, Double - Row Deep Groove
Features
- Best used for high radial and moderate axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with seals (2RS), shields (ZZ) and/or snap ring (NR)
- 24 degree contact angle
General Information
| Item Name | Double Row Angular Contact Bearings |
| Series | 5200 |
General Features
| Net Weight | 0.398 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Riveted |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 26.7 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 7700 rpm (Grease) | 10000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 14.8 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 25 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Outside Width | 0.811 Inch |
| Overall Width | 0.811 Inch |
| Radial Internal Clearance | CD3 |
Documents
No Documents Found