$13.74 / Package
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
I.C. ESD Safe Wash Bottles are designed to safely cleanse your labware or equipment and store your washing solutions in any cleanroom or sterile environment. Surface resistivity of 10^9 to 10^10 ohms/sq, and an average static decay rate of 0.5 seconds at 40% RH guarantee ease of access into static-sensitive environments. An easily cut spout customizes water pressure and, along with a long straw attachment, allows for functional use at any angle.
Features
- Designed to safely cleanse your labware or equipment and store your washing solutions in any cleanroom or sterile environment.
- Surface resistivity of 10^9 to 10^10 ohms/sq, and an average static decay rate of 0.5 seconds at 40% RH guarantee ease of access into static-sensitive environments.
- An easily cut spout customizes water pressure and, along with a long straw attachment, allows for functional use at any angle.
Applications
Electronics Manufacturing, Cleanrooms, Static-Sensitive Environments
Warranty
30 days
General Information
| Item Name | ESD Bottle |
| Trade Name | R&R Lotion |
General Features
| Net Weight | 0.10 lbs |
| Standards | MIL-B-81705, NFPA-56A, ANSI/ESD S20.20, EIA 625, ANSI/ESD S4.1, DOD-HDBK-263 |
| Storage Temperature | Room Temperature |
Design & Construction
| Color | Blue |
Physical Properties
| Capacity Volume | 16 oz |
Supporting Information
| Used to Dispense | Solvents, Water |
Documents
No Documents Found