$17.88 / Package
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
I.C. ESD Safe Anti-Splash Solvent Dispensers are designed to minimize cross-contamination and personal risk with your cleaning solutions in any cleanroom or sterile environment. Surface resistivity of 10^9 to 10^10 ohms/sq, and an average static decay rate of 0.5 seconds at 40% RH guarantee ease of access into static-sensitive environments. A simple press mechanism safely dispenses cleaning solution downward into the dish and does not allow for the draining, contaminating, or splashing of the dispensed liquid.
Features
- Solvent Dispenser ESD safe, Static dissipative, Blue Bottle with Stainless Pump.
- Average surface resistivity of 10^9 to 10^10. Will dissipate a charge of 5000 volts in +/-2 secs.
- To be used to dispense solvents such as acetone, water, and Alcohols
- To be used where regular plastic containers can cause a static charge
Applications
Electronics Manufacturing, Cleanrooms, Static-Sensitive Environments
Warranty
30 days
General Information
| Item Name | ESD Bottle |
| Trade Name | R&R Lotion |
General Features
| Net Weight | 0.15 lbs |
| Standards | MIL-B-81705, NFPA-56A, ANSI/ESD S20.20, EIA 625, ANSI/ESD S4.1, DOD-HDBK-263 |
| Storage Temperature | Room Temperature |
| Type | Purity Pump |
Design & Construction
| Color | Blue |
Physical Properties
| Capacity Volume | 4 oz |
Supporting Information
| Includes | Anti-Splash Pump |
| Used to Dispense | Flux, Acetone, Isopropanol Alcohol, Conformal Coating and Other Chemicals |
Documents
No Documents Found