Henkel Hysol Loctite® RE-2038 Diluted Epoxy Resin, 1 qt, Amber, MFR ID LOCRE2038
- MFR #HY2038 QT
- EIS #LOCRE2038
$240.75 / Quart US l
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
HYSOL® Resin RE2038 with hardener HD3475 (sold separately) is a low viscosity, general casting system with excellent electrical and physical properties. It can be used whenever a rigid compound is needed and very low mixed viscosity is critical. -
HYSOL® casting compound EE4143 with hardener HD3475 (sold separately) is silica filled for improved thermal properties, lower shrinkage and lower expansion characteristics.
Features
- Shelf life: 12 months at 25 °C (77 °F)
- 37,900 psi compressive strength
- 89 °C glass transition temperature
- 1.10% linear shrinkage
- 25 min at 25 °C (77 °F) (200g mass) pot life
- 200 °C (200g mass) peak exothermic temperature
- 80 °C at 264 PSI heat deflection temperature
- Dielectric Strength: 1800 V/Mil at 10 Mil Thickness
- Viscosity: 1500 cps at 25 °C/77 °F
- Thermal Conductivity: 5 x 10^-4 Cal/sec/cm^2/°C/cm
- Specific Gravity: 1.12 - 1.22
General Information
| Item Name | Diluted Epoxy Resin |
| Trade Name | Loctite® |
| Series | Loctite® RE-2038 |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Amber |
| Cure Type | Room Temperature |
Performance Details
| Flexural Strength | 21100 psi |
| Full Cure Time | 2 hr at 60 °C |
| Moisture Absorption | 0.2% (24 hr Immersion) |
| Tensile Strength | 10850 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 100:25 (Parts By Weight), 100:26 (Parts By Volume) |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Viscosity | 1500 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1800 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 qt |
| Density | 1.17 g/cc |
| Elongation | 4.98% |
| Hardness | 85 Shore D |