$61.84 / TUBE
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Dow Corning 5 compound is a grease like, dielectric compound that is used to make moisture resistant seals for electrical, automotive, aircraft, and marine assemblies. It can also be used to lubricate and seal o-rings, switches, door seals, cable connectors, and battery terminals. It is odorless, has low volatility, good chemical stability and thermal oxidation. - Grease like material containing an inert amorphoussilica filler in combination with selected dimethyl and phenylmethyl silicone fluids. This nonconductive compound is used primarily for applications requiring compatibility with rubber, metal, and plastic.
Features
- Nonconductive
- Water repellent
- Long lasting
- Easy to apply
- Helps prevent formation of conductive paths
General Information
| Item Name | Dielectric Lubricant |
General Features
| Shelf Life | 59 Months |
Design & Construction
| Color | White/Translucent |
| Form | Semi-Solid |
Technical Details
| Flash Point | > 101.1 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1 at 25 °C |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 545 V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 150g |
| Container Type | Tube |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 232 °C |
Documents
No Documents Found