Novagard G687-8 Versilube® Dielectric and Insulating Grease, 1 gal Pail, Hazy/Translucent
- MFR #G687-01G - 8 LB
- EIS #NOVG6878LB
- Series #G687
$40.14 / US pound
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Novagard G687 is a grease-like material formulated with select polydimethyl siloxane fluids in combination with inert, amorphous silica fillers. G687 is an excellent water barrier with superior corrosion protection properties. - Novagard Versilube Dielectric and Insulating Grease.
General Information
| Item Name | Dielectric and Insulating Grease |
| Trade Name | Versilube® |
| Series | G687 |
General Features
| Shelf Life | 18 Months |
| Storage Temperature | 100 °F |
Design & Construction
| Color | Hazy/Translucent |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 260 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.02 at 25 °C |
| VOC | < 25g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1000 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent | Odorless |
Documentos
No Documents Found