Erem 622N Full Flush Diagonal Cutter, 110 mm L, 0.8 mm Medium Hardness Wire, 1.3 mm Copper Wire, Small Oval Jaw
- MFR #T622N
- EIS #622N-ERE
- UPC #00043127132056
$115.54 / each
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Miniature Tapered with Relief | Full Flush | 0.6 mm | $ / each | ||
| Small Oval | Full Flush | 0.8 mm | $ / each | ||
| Miniature Tapered | Full Flush | 0.7 mm | $ / each | ||
| Small Oval | Super Full Flush | 0.7 mm | $ / Piece |
The Erem's series 600 side cutter with a material of high grade tool steel. Cutting edges hardened to 63 - 65 HRC. Non reflecting surface, ESD safe and resharpenable. This is the most widely used head shape. It is robust and size offers the highest cutting capacity. - Erem Diagonal Cutter, Length: 110 mm, Material: Tool Steel, 9 mm Jaw Length.
Features
- Head size of 9 mm width x 6 mm thickness
- Cutting Capacity: 0.8 mm Medium Hardness Wire, 1.3 mm Copper Wire
Applications
- For Micro-Electronic Applications
General Information
| Item Name | Diagonal Cutter |
| Series | 600ERE |
General Features
| Net Weight | 48g |
Design & Construction
| Cutting Capacity | 0.8 mm |
| Cut Type | Full Flush |
| Jaw Type | Small Oval |
| Material | Tool Steel |
Physical Properties
| Jaw Length | 9 mm |
| Length | 110 mm |
Documents
No Documents Found