$131.53 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Full Flush | 1 mm | $ / each |
The Erem's 4.52 Inch long tool steel side cutters with oval jaw. The robust cutters offer high cutting capacity and ESD-safe cushion grips add to user comfort and safety. Cutting edges hardened to 63 - 65 HRC. - Medium-size, robust, precision cutter. 'Non reflecting surface, ESD safe and resharpenable. This is the most widely used head shape.
Features
- Head size of 11 mm width x 6.5 mm thickness
- Cutting Capacity: 1 mm Medium Hardness Wire, 1.6 mm Copper Wire
Applications
- For General Purpose Applications
General Information
| Item Name | Diagonal Cutter |
| Series | 500-ERE |
General Features
| Net Weight | 67g |
Design & Construction
| Cutting Capacity | 1 mm |
| Cut Type | Full Flush |
| Jaw Type | Medium Oval |
| Material | Tool Steel |
Physical Properties
| Jaw Length | 12 mm |
| Length | 115 mm |
Documents
No Documents Found