$38.63 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
ORS Bearings 6300 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6300 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 8300 rpm Thermal Reference, 7500 rpm (Grease), 9500 rpm (Oil)
- Temperature Rating: -40 to 350 °F
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6309 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Shield |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 52770 N |
| Static Load Capacity | 31670 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 45 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Width | 25 mm |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 350 °F |
Documents
No Documents Found