$25.76 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 9300 rpm Thermal Reference, 9000 rpm (Grease), 11000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6208 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Seal |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
| Seal Material | Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 29110 N |
| Static Load Capacity | 17900 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 40 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Width | 18 mm |
Documents
No Documents Found