Schaeffler 6205ZZ05 Single Row Deep Groove Radial Ball Bearing, 25 mm Bore x 52 mm OD x 15 mm W, Double Shield, Sheet Steel Cage, MFR ID 6205-2Z-L038-C3
- MFR #6205-C-2Z-C3
- EIS #6205ZZ05
- Series #6205
- UPC #04012802651607
$8.05 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Schaeffler 6200 deep groove ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies. These products, which are of simple design, robust in operation and easy to maintain, are available in single and double row designs and in open and sealed variants. Due to the manufacturing processes used, open bearings can have turned recesses in the outer ring for seals or shields. Due to their low frictional torque, deep groove ball bearings are suitable for high speeds. - Schaeffler 6200 single row deep groove radial ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies.
Features
- Radial and axial load capacity, due to the raceway geometry and the balls used as rolling elements, deep groove ball bearings can support axial loads in both directions as well as radial loads
- Gap seals on both sides
- Single row deep groove ball bearings are the most frequently used type of rolling bearing, they are produced in numerous sizes and designs and are particularly economical
- Clearance: C3
- Speed Rating: 16700 rpm Limiting, 14400 rpm Reference
- Temperature Rating: -30 to 120 °C
Applications
- Suitable For High Speeds
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6205 |
General Features
| Net Weight | 0.133kg |
Design & Construction
| Cage Material | Sheet Steel |
| Enclosure Type | Double Shield |
| Lubrication Type | Grease |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 14900 N |
| Static Load Capacity | 7800 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 25 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Width | 15 mm |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 120 °C |
Documents
No Documents Found