$13.52 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
NSK 6200 single row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, 1 row. - NSK 6200 single row deep groove radial ball bearing.
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6203 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Seal |
| Seal Material | Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 2160 lb |
| Static Load Capacity | 1030 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 17 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Width | 12 mm |
Documents
No Documents Found