$5.56 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 22200 rpm Thermal Reference, 26000 rpm (Grease), 32000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6201 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Seal |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
| Seal Material | Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 6890 N |
| Static Load Capacity | 3090 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 12 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 32 mm |
| Width | 10 mm |
Documents
No Documents Found