$57.03 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
SKF 200S Series Non-Filling Notch Deep Groove Radial Ball Bearing, 20 mm Bore Dia, Round Bore, Steel Cage, Clearance: C3, 2860 lbf Dynamic Load, Fill Slot: No, 1 mm Fillet Radius, 47 mm OD, Double Shielded Seal, 18000 rpm, 1470 lbf Static Load, 14 mm Width. - SKF 200-S Deep Groove Radial Ball Bearing.
Features
- Clearance: C3
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 200S |
General Features
| Type | Non-Filling Notch |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure Type | Double Shielded |
Performance Details
| Fill Slot | No |
| Static Load Capacity | 1470 lbf |
Physical Properties
| Bore Diameter | 20 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Outside Diameter | 47 mm |
| Width | 14 mm |
Documentos
No Documents Found