$951.87 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
6324C3 - Deep Groove Ball Bearing, Deep Groove Ball Bearings
General Information
| Item Name | Deep Groove Ball Bearings |
General Features
| Net Weight | 27.5 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 258 kn |
| Operating Temperature | -30 to 120 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 2500 rpm (Grease) | 3000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 185 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 120 mm |
| Fillet Radius | 0.0984 Inch |
| Outside Diameter | 260 mm |
| Overall Width | 55 mm |
Documents
No Documents Found