Koyo Bearings 6222ZZC3 - Double Shield, 110 mm ID, 200 mm OD, 38 mm Width,, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-6222ZZXC3GXM
- MFR #6222ZZC3
- EIS #6222ZZC308
- UPC #605790252464
$240.82 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
6222ZZC3 - Deep Groove Ball Bearing, Deep Groove Ball Bearings
Features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with steel (no callout) or brass (FY) cage
- Available with seals (2RD, 2RS, 2RU), shields (ZZ), open and/or with a snap ring (NR) options
- All double sealed and double shielded product come with Polyrex XM Grease
- The 2RD Seal is used for high speed and/or reduced drag applications in addition to applications that require maximum sealing ability
- Available in miniature (EE) inch product
- Available with cermamic balls (3NCH or 3NC in prefix)
- Available in max capacity/special heat treat (RSH2 in suffix)
General Information
| Item Name | Deep Groove Ball Bearings |
| Series | 6200 |
General Features
| Net Weight | 9.48 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 Shields |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 180 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 3100 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 117 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 110 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Overall Width | 38 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found