Koyo Bearings 60042RSC3 - Double Sealed, 20 mm ID, 42 mm OD, 12 mm Width,, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-60042RSC3
- MFR #60042RSC3
- EIS #60042RSC308
- UPC #605790043703
$12.43 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
60042RSC3 - Deep Groove Ball Bearing, Deep Groove Ball Bearings
General Information
| Item Name | Deep Groove Ball Bearings |
General Features
| Net Weight | 0.143 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 seals |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 11.7 kn |
| Operating Temperature | -30 to 100 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 10000 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 5.05 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 20 mm |
| Fillet Radius | 0.0236 Inch |
| Outside Diameter | 42 mm |
| Overall Width | 12 mm |
Documents
No Documents Found