$44.96 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- Extra Light 9100 Series are suited for applications having large shaft diamters and restricted housing diameters.
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 9100 |
General Features
| Net Weight | 0.32 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 3980 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 8571.42857142857 rpm (Oil) | 7142.85714285714 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 2310 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.378 Inch | 35 mm |
| Fillet Radius | 0.039 Inch | 1 mm |
| Outside Diameter | 2.4409 Inch | 62 mm |
| Overall Width | 0.5512 Inch | 14 mm |
| Radial Internal Clearance | P |
Documents
No Documents Found