$22.96 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® metric deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- ISO standard interchangeable dimensions
- Electric Motor Quality (EMQ)
- Contact seal(s) offer superior lubricant retention and bearing protection from contaminants
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 6300 |
General Features
| Net Weight | 0.181 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Two Shields |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 2562.82194385237 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 24000 rpm (Oil) | 16000 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 1213.96828919323 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 0.5906 Inch | 15 mm |
| Fillet Radius | 0.0393700787401575 Inch | 1 mm |
| Outside Diameter | 1.6535 Inch | 42 mm |
| Overall Width | 0.5118 Inch | 13 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found