$92.52 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Schaeffler 6200 deep groove ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies. These products, which are of simple design, robust in operation and easy to maintain, are available in single and double row designs and in open and sealed variants. Due to the manufacturing processes used, open bearings can have turned recesses in the outer ring for seals or shields. Due to their low frictional torque, deep groove ball bearings are suitable for high speeds. -
Schaeffler 6200 single row deep groove radial ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies.
Features
- Radial and axial load capacity, due to the raceway geometry and the balls used as rolling elements, deep groove ball bearings can support axial loads in both directions as well as radial loads
- Single row deep groove ball bearings are the most frequently used type of rolling bearing, they are produced in numerous sizes and designs and are particularly economical
- Clearance: C4
- Speed Rating: 7800 rpm Limiting, 5900 rpm Reference
Applications
- Suitable For High Speeds
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 62 |
Design & Construction
| Lubrication Type | Grease, Oil |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 70000 N |
| Static Load Capacity | 49000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 75 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Width | 25 mm |
Documents
No Documents Found